Przejdź do treści

Jednostki / CISNE BRANCO

Statystyki

Typ: fregata
Powierzchnia: 2 195 m²
Liczba żagli: 31
Liczba masztów: 3
Długość kadłuba: 62.41 m
Wysokość: 32.21 m
Zanurzenie: 4 m

Informacje

Cisne Branco to flagowa jednostka brazylijskiej marynarki wojennej. Pod żaglami trzymasztowej fregaty szkolą się przyszłe kadry oficerów i marynarzy z Kraju Kawy.

Okręt ma 3 maszty, na których nosi 31 żagli o łącznej powierzchni 2 195 metrów kwadratowych. Co ciekawe, od kilku lat sztaksle Brazylijczykom dostarcza gdańska żaglownia Sail Service. Cisne Branco jest jednym z niewielu współczesnych żaglowców, który w razie potrzeby ma możliwość postawienia 6 lizli, z których słynęły klipry herbaciane. Są to dodatkowe żagle, które rozwija się na specjalnych wytykach, obok żagli rejowych. Wysokość najwyższego masztu fregaty – grota – osiąga 46,4 metrów. Jednostka ma biały, stalowy kadłub, stylowe, obłożone drewnem nadbudówki, a jej długość całkowita wynosi 76 metrów. Pod żaglami okręt jest w stanie rozwinąć prędkość nawet 17 węzłów, a na silniku maksymalnie 11 węzłów.

Portem macierzystym żaglowca jest Rio de Janeiro. Nazwa Cisne Branco w tłumaczeniu na polski oznacza białego łabędzia. To nawiązanie do tytułu marszu, który jest hymnem Marynarki Wojennej Brazylii. Słowa utworu napisał Benjamin Constant, brazylijski bohater narodowy, którego imieniem nazwano pierwszą jednostkę szkolną, jaką sprawili sobie Brazylijczycy. Wybudowany w 1892 roku, okazały i dobrze uzbrojony krążownik o napędzie parowo-żaglowym, zyskał przydomek „białego łabędzia”, ponieważ francusko brzmiące nazwisko było trudne do wymówienia. Przydomek ten postanowiono przekuć w oficjalną nazwę, najpierw dla dwóch jachtów, które marynarka wojenna Kraju Kawy użytkowała w latach 70. i 80., a wreszcie dla szkolnej fregaty.

Załoga Cisne Branco składa się z 82 osób, z czego 31 miejsc przypada dla praktykantów. W 2010 roku żaglowiec wziął udział w Velas Sudamerica, spotkaniu jednostek szkolnych Ameryki Łacińskiej. Wówczas po raz pierwszy opłynął przylądek Horn pod żaglami. Był też obecny w kolejnych edycjach tej imprezy, dziś znanej jako Valas Latinoamerica.