Przejdź do treści

Aktualności / Byliśmy na pokładzie ORP Iskra

20.08.2022

Jedną z najciekawszych jednostek, która regularnie odwiedza Szczecin, jest ORP Iskra – szkolna barkentyna Marynarki Wojennej. Jest to pierwszy okręt pod polską banderą, który okrążył świat. Dla turystów i mieszkańców dostępny jest pokład, my weszliśmy do środka. Zapraszamy zatem do zwiedzania osobiście i wspólną wycieczkę fotograficzną do wewnątrz.

Ponieważ jest to okręt Marynarki Wojennej zasady na pokładzie są bardzo surowe – nie wszystko jest dozwolone, a to dodatkowo potęguje poczucie majestatu. Zwiedzanie jest pod czujnym, żołnierskim okiem. Napędem głównym okrętu są żagle o powierzchni 960 m2, rozmieszczone na trzech masztach - fokmaszt, grotmaszt i bezanmaszt. Żaglowiec wyposażony jest także w napęd pomocniczy - 1 silnik wysokoprężny mocy 228 kW napędzający śrubę nastawną, dzięki któremu osiąga prędkość 9 węzłów. Wyporność jednostki wynosi 498 ton. Długość żaglowca, wraz z bukszprytem to 49 metrów, długość samego kadłuba to 42,7 metra. Okręt ma szerokość 8 metrów, a jego zanurzenie to 3 metry. Jednym słowem jest ogromny i pięknie prezentuje się na szczecińskich nabrzeżach.

Możemy przygotować wiele soczystych opisów, ale chyba najlepiej zobaczyć Iskrę osobiście. Z ciekawostek: zwiedzając warto zwrócić uwagę m.in. na ster, który podkreśla fakt, że mamy do czynienia z jednostką reprezentacyjną kraju. Można zauważyć też dekoracyjną plakietkę potwierdzającą przejście przylądka Horn. Możliwe, że będzie trzeba chwilę poczekać, ale zapewniamy. Warto!

Byliśmy na pokładzie ORP Iskra