Jednostki / MV KUNA
Statystyki
Port macierzysty: Gorzów Wielkopolski
Długość całkowita: 30,6 m
Szerokość: 4,5
Rok budowy: 1884
Powierzchnia żagli: nd
Silnik: silnik spalinowy typu SW 680, moc: 165 KM
Informacje
Statek został zbudowany w 1884 r. w stoczni Danziger Schiffswerft & Kesselschmiede Feliks Devrient & Co. w Gdańsku dla Königlich Preuwische Wichsel – Strombauverwaltung (administracja wodno – budowlana rzeki Wisły) jako czwarty z serii lodołamaczy parowych. Wszystkie nosiły nazwy rzek wpadających do Wisły w jej dolnym biegu. Stosownie do tego jednostkę nazwano „Ferse”, co jest niemiecką nazwą rzeki Wierzyca, płynącej przez Kaszuby oraz Kociewie i wpadającej do Wisły w miejscowości Gniew.
Do 1918 r. pływał pod banderą Królestwa Prus. W 1920 r. został przekazany wraz z całą flotyllą lodołamaczy Radzie Portu i Dróg Wodnych Wolnego Miasta Gdańska.
W latach 1939-1945 statek znajdował się we władaniu Głównego Zarządu Dróg Wodnych III Rzeszy Niemieckiej i nosił banderę Niemiec hitlerowskich. W 1940 r. jego nazwę zmieniono na „Marder”.
W marcu 1945 r. uczestniczył w ewakuacji ludności Gdańska, przepłynął drogą morską do Kilonii i Hamburga, gdzie po zakończeniu wojny został przejęty przez władze okupacyjne Wielkiej Brytanii.
Do 1947 r. pływał pod banderą brytyjską jako holownik portowy i lodołamacz w Hamburgu. Następnie przekazany Polskiej Misji Morskiej, odbył powrotną drogę morzem do Gdańska, gdzie pozostawał początkowo we flocie Urzędu Morskiego, a następnie został przekazany administracji dróg wodnych śródlądowych – Państwowemu Zarządowi Wodnemu w Tczewie. Niemiecką nazwę przetłumaczono dosłownie na polski i lodołamacz nazwano „Kuna”. Skierowany do stoczni w Pleniewie, wyremontowany, rozpoczął ponownie służbę na dolnej Wiśle, tym razem pod banderą polską.
Wycofany ze służby w 1965 r., rok później pozbawiony wyposażenia i nadbudówek, jako pusty kadłub oczekiwał na złomowanie. W latach siedemdziesiątych został przeholowany do Gorzowa Wielkopolskiego z przeznaczeniem na ponton cumowniczy. Zatonął w basenie stoczniowym w 1981 r. i przeleżał pod wodą blisko 20 lat.
W 2000 r. grupa entuzjastów żeglugi i historii podjęła się rewitalizacji statku. „Kuna” pływa obecnie po rzece Warcie jako statek muzealno-szkoleniowy. Jego portem jest Gorzów Wielkopolski. Pierwszym kapitanem statku po odbudowie był kpt. Jerzy Hopfer pomysłodawca odbudowy lodołamacza.